HAZIR MIYIZ? EM1 X GELİYOR!

Olympus’un yeni amiral gemisi OM-D E-M1X, Olympus’un bugüne kadarki en gelişmiş ve pahalı aynasız fotoğraf makinesidir ve aynı zamanda dahili bir dikey kavrama bir tasarım benimseyen ilk modelidir. İki yaşındaki OM-D E-M1 Mark II, sonuç olarak ön koşucu unvanını yitirdi, ancak haklı yerini yeni kameranın bir adım altında tuttu.

Bu iki model arasında bariz farklılıklar var, aynı zamanda kalite ve performans konusunda da pek çok benzerlik var.

 

 

Önce temel özellikleri karşılaştıralım…

OMD EM1X OMD EM1 MARK II
SENSÖR 20 MP 4/3 Live Mos 20 MP 4/3 Live Mos
OBJEKTİF SİSTEMİ Micro Four Thirds Micro Four Thirds
DAYANIKLILIK Su ve toz geçirmez Su ve toz geçirmez
Eksi 10 dereceye kadar donma Eksi 10 dereceye kadar donma
SARSINTI ENGELLEYİCİ 5 Eksenli sarsıntı engelleyici 5 Eksenli sarsıntı engelleyici
Bazı objektiflerde, Bazı objektiflerde,
objektif üzerinden kontrol edilebilir objektif üzerinden kontrol edilebilir
AF SİSTEMİ 121 nokta 121 nokta
SERİ ÇEKİM 15fps (AF-S), 10fps (AF-C) 15fps (AF-S), 10fps (AF-C)
60fps (AF-S) 60fps (AF-S)
elektronik perdeyle 18fps (C-AF) elektronik perdeyle 18fps (C-AF)
ISO 200 – 25600 ISO 200 – 25600 ISO
ENSTANTANE 1/8000 ile 60 saniye arasında 1/8000 ile 60 saniye arasında
 Elektronik perdeyle 1/32000  Elektronik perdeyle 1/32000
VİZÖR 2.360.000 piksel çözünürlük 2.360.000 piksel çözünürlük
% 100 görüntü % 100 görüntü
1.65x büyütme, 21mm göz yuvası 1.65x büyütme, 21mm göz yuvası
120 Hz görüntü yenileme hızı 120 Hz görüntü yenileme hızı
LCD EKRAN 3 inç hareketli ekran 3 inç hareketli ekran
1.040.000 piksel çözünürlük 1.040.000 piksel çözünürlük
VİDEO KAYDI 30 fps’ye kadar 4K 30 fps’ye kadar 4K
24 fps’ye kadar C4K 24 fps’ye kadar C4K
120 fps’ye kadar Full HD 60 fps’ye kadar Full HD
EK ÖZELLİKLER WiFi, Bluetooth, Timelapse WiFi, Timelapse
Live Time, Live Composite, Live ND Live Time, Live Composite
Focus Stacking, elde High Res Shot Focus Stacking, High Res Shot
Pro Capture (Yüksek Hızlı Seri Çekim) Pro Capture (Yüksek Hızlı Seri Çekim)
EBATLAR 144.4 x 146.8 x 75.4mm 134.1 x 90.9 x 68.9mm
AĞIRLIK 997gr. (pil ve hafıza kartıyla) 574 gr. (pil ve hafıza kartıyla)
YAZILIM SÜRÜMÜ Versiyon 1.0 Versiyon 2.3

Tasarım ve Yapı Kalitesi

E-M1X, dikey bir tutuş özelliğine sahip ilk aynasız fotoğraf makinesidir. Bu tasarım, E-M1 Mark II dahil diğer Olympus modellerinden çok daha büyük olmasını sağlıyor.

Aynasız kullanıcılar için bu tasarım yeni bir şey ama profesyonel kameralar dünyasında oldukça yaygın. Büyük ebatlı makineler profesyonel dünyada genelde rağbet gören tasarımlardır. Nikon ve Canon, yıllardır aynı sebepten dolayı DSLR modeller üretmektedir.

İlk önce yapı kalitesi var. İsteğe bağlı pil tutacağını (battery grip) E-M1 Mark II’ye takabilir ve benzer boyutlara sahip olabilirsiniz, ancak birbirine bağlı iki parça yerine tek bir kasaya sahip olmak fotoğraf makinesinin daha sağlam olmasına izin verir. Ayrıca, Olympus’un örneğin daha iyi bir ısı dağılımı uygulaması gibi içerisindeki donanımı optimize etmesine de izin vermiştir.

E-M1 Mark II’nin de çok iyi bir tasarıma sahip olduğunu söylemeliyiz. Her iki model de magnezyum alaşımlı şasiye sahiptir ve suya, toza ve donmaya karşı korumalıdır. Fakat Olympus OMD E-M1X ile çıtayı daha da yükseğe çıkardı. Kamera bir tank gibi inşa edilmiştir ve farkı hemen hissetmek için yalnızca birkaç dakika tutmanız yeterlidir.

Bu daha büyük olan tasarımın bir başka avantajı, daha derin bir parmak desteği ile daha büyük olan kavramadır. Uzun süre kullanımda dahi fotoğraf makinesinin ağırlığına rağmen rahat kullanımı olduğunu söyleyebiliriz.

Her 2 model makinenin de özellikle uzun odaklı objektiflerde (40-150 mm y da 300 mm gibi objektiflerde) çok dengeli tutuşu olduğunu da belirtmeliyiz.

Her iki model makinede de iki SD kart yuvası bulacaksınız. Mark II modelinde sadece Slot 1, UHS-II standardına uygundur, bu nedenle sadece bir hızlı kart kullanılabilmekteydi. Oysa E-M1X bunu her iki slotta da kullanabiliyoruz. EM1 X modeli, kart kapağı için daha sağlam bir mekanizmaya sahip ve açmak için çevirmeniz gereken özel bir düğme var, bu da E-M1 II’deki kayar kapaktan daha güvenli hissettiriyor.

Fiziksel bağlantılara gelince, her iki fotoğraf makinesi de şunları paylaşıyor:

* 3.5mm mikrofon girişi ve kulaklık çıkışı

* 2.5mm uzaktan giriş (diğer tarafta bulunur)

* USB C Tipi bağlantı noktası

* HDMI Tip 4 (Mikro) çıkışı

* Flaş senkronizasyon soketi (ön sağ)

 

 

 

 

 

Kontroller ve özelleştirme
Düğme düzeni iki kamerada da benzer ancak E-M1X bazı güncellemeler yer alıyor.

İlk olarak, düğmeler çoğunlukla daha büyüktür ve üstteki düğmeler, EVF’ye bakarken daha iyi konumlandırmanıza yardımcı olmak için farklı yüksekliklere ve dokulara sahiptir. Sağ üstte E-M1X, ana kadran üzerinde üç yerine dört özel moda ve menüde değiştirebilmenize rağmen varsayılan olarak ISO’ya ayarlı üç düğme, pozlama telafisi ve video kaydına sahip. E-M1 II’de sadece iki düğme bulunur (Fn2 ve video).

Sol üstte EM1 X modelinde, motor modu ve AF modlarına ek olarak bracketing (tarama-gruplama) için ekstra bir düğme bulunur. Bu düğmeler X modelinde basmak için daha yumuşak, ancak daha az hassas, özellikle AF olanını zorlamanız gerekiyor.

Diğer bir fark, kadranların (enstantane-diyafram tekerleklerinin) yerleştirilmesidir. E-M1 Mark II’de tamamen görülebilir ve üstte otururlar, E-M1X’de ise ön kavrama içine ve arka tarafa gömülürler. Her iki kamerada da hassas ve reaktif olduklarını söyleyebiliriz. EM1 Mark II’in belki de küçük bir avantajı, ön kadranın deklanşör düğmesini çevrelemesidir, bu nedenle parmağınızın birini veya diğerini kullanmak için hafifçe hareket etmesi gerekir.

Arka kısımda EM1 X’te modelinde yeni eklenen düğme ise AF Joystick düğmesidir. 8 yönde hareket eder ve çok hassastır. Buna basmak, seçtiğiniz bir ayarı tetikleyebilir ve ayrıca devre dışı bırakma seçeneğiniz de vardır.

Arka panel, E-M1X üzerindeki özel CARD (iki yuva arasında geçiş) ve WB düğmelerini gösterir. Menü düğmesi bu modelde sol tarafa taşınmıştır. Her iki kamera da farklı işlevler için veya AF noktasını taşımak için kullanılabilecek 4 yönlü bir tuşa sahiptir.

Her iki modelin de otomatik netleme alanını hareket ettirmek için ek seçenekler sunduğunu unutmayın: İkiz kadranı (bir noktayı yatay, diğerini dikey olarak hareket ettirir) veya dokunmatik ekranı kullanabilirsiniz; böylece EM1X’te 4 farklı yolla, EM1 Mark II’de ise 3 farklı yolla AF’yi değiştirebilirsiniz.

Düğmelerden bazıları- deklanşör dahil- E-M1X’te dikey çekim için de bulunmaktadır.

E-M1 Mark II üzerindeki isteğe bağlı HLD-9 tutamağında da (battery grip) önemli düğmeler vardır, ancak öndeki iki Fn düğmesi, ISO, pozlama telafisi ve AF Joystick yoktur.

Dikey çekim için düğmeler kilitlenebilir, ancak E-M1X’te hangi düğmelerin devre dışı bırakılacağını seçmenizi sağlayan fazladan bir C adımı bulunur.

EM1X modelinde, ikisi ön cephe, ISO ve WB için olanlar da dahil olmak üzere özelleştirilebilir 12 işlev düğmesi bulunur. Dikey yönlendirme için ek beş düğme daha vardır. E-M1 Mark II’de ise 9 özel düğme ve isteğe bağlı HLD-9 gripte iki düğme bulunuyor.

Diğer kişiselleştirme olanakları, arkadaki fonksiyon kolu yardımıyla (yukarıda açıklanan AF noktasına benzer şekilde) ikiz kadranlara farklı fonksiyonlar atamayı ve kadranların dönüş yönünü değiştirmeyi içerir. Öndeki varsayılan düğmelere tercih ederseniz, Fn kolu kamerayı açmak ve kapatmak için kullanılabilir.

E-M1X, çok hoş bir ek seçeneğe sahip: ana kadran üzerindeki B adımına canlı kompozit veya canlı zaman atama imkanı vardır ve bu, onları etkinleştirmek için tüm deklanşör hızlarında aşağı kaydırma yapmanız gerekmediği anlamına gelir.

Menü sistemi, grafik arayüzü ve organizasyon söz konusu olduğunda her iki kamerada da aşağı yukarı aynıdır ve aynı şey Süper Kontrol Paneli için de geçerlidir.

E-M1X’te, onları özelleştirirken tüm işlev düğmelerinin daha net bir şekilde görselleştirilmesi ve en sevdiğiniz ayarları ekleyebileceğiniz Menüm (5 sayfa) gibi bazı geliştirmeler bulacaksınız. Çok akıllı ana menü menüsünde gezinirken video kayıt düğmesine basarak istediğiniz zaman ekleyebilirsiniz.

Vizör ve arka monitör
Her iki kamerada da 2,36 milyon noktalı elektronik bir vizör bulunuyor.

E-M1X EVF, E-M1 II üzerindeki büyütmeyi 0.83x’e yükselten yeni bir optik tasarıma sahip. EM1X modelinde çok daha büyük hissediyor ancak diğer aynasız ürünlerden daha fazla çözünürlükle gelmesini beklerdik.

Parlak ve net OLED paneli sayesinde E-M1X EVF 8Elektronik vizör) çok iyidir. Aynı zamanda biraz daha kısa bir gecikmeye (5ms-6ms) sahiptir ve her iki vizör de 120 fps yenileme hızına ulaşabilirken, EM1 X, izleme sırasında size hareketli konuları takip ederken daha net bir görünüm sağlar.

Arka LCD ekranlar aynı özellikleri paylaşıyor: çok açılı bir mekanizmaya sahipler, 3 inç boyutunda, 1.03M nokta çözünürlüğe sahipler ve dokunmaya duyarlılar. Renk sıcaklığını, parlaklığı ve titreşimi (canlı veya doğal) ayarlayabilirsiniz.

Dokunma hareketleri arasında AF noktasını hareket ettirmek, fotoğraf çekmek veya Süper Kontrol Panelinde ayarları seçmek sayılabilir. EVF’yi oluştururken dokunmatik ekranı kullanmak için AF Hedefleme Pedi’ni de etkinleştirebilirsiniz.

Hem LCD hem de EVF için, pozlamayı gerçek zamanlı olarak görüntülemek için canlı görüntüyü kontrol edebilir veya kullanılan ayarları göz ardı ederken parlak bir görünüme öncelik verebilirsiniz (örneğin bir stüdyoda flaşlarla çalışıyorsanız kullanışlıdır). E-M1X On2 ayarı için ek bir seçeneğe sahiptir (gece çekimi için optimize edilmiştir): kare hızını veya kalite önceliğini seçebilirsiniz.

Bir sonraki yazıda EM1X’in görüntü kalitesi ve çekim özelliklerini de inceleyeceğiz…

Yazıyı paylaş...
Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Whatsapp
Whatsapp

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *