OLYMPUS MAKİNELERDE JPEG AYARI – SUPER FINE

Dijital fotoğraf ile uğraşan hemen herkesin bildiği gibi fotoğraf makinelerimiz JPEG ve RAW olmak üzere 2 farklı formatta görüntüleri kaydediyorlar… Olympus makinelerde RAW dosyalar ORF uzantısıyla kaydediliyor.

RAW dosya formatı adından da anlaşılacağı üzere (RAW İngilizce’de HAM anlamına geliyor) çektiğiniz görüntünün fotoğraf makinenizin işlemcisi tarafından herhangi bir işleme tabi tutulmadan, fotoğrafı oluşturan öğelerin (Beyaz Ayarı, pozlama, keskinlik, kontrast vb) alternatifleriyle birlikte kaydedilmesi anlamını taşıyor. Kısacası makineniz bir fotoğraf değil bilgi dosyası kaydediyor. Bu nedenle de dosya boyutları JPEG bir dosyanın yaklaşık 3 katı büyük oluyor. Bu nedenle de hafıza kartınıza daha az sayıda fotoğraf çekebiliyorsunuz. Çektiğiniz (daha doğrusu seçtiğiniz) her fotoğrafın çekimin ardından bir görüntü düzenleme programı yardımıyla (Lightroom, Photoshop vb) işlenmesini gerektiriyor…

JPEG ise sıkıştırılmış görüntü dosyası anlamına geliyor. Çekim esnasında makinenizin ayarlı olduğu değerler kullanılarak ve görüntü sıkıştırılarak bir fotoğraf kaydediliyor. Bu sayede dosya RAW’a oranla daha az yer kaplıyor. Elbette görüntüde sıkıştırılmadan kaynaklı kayıplar, bozulmalar oluyor.

Yine de pekçok fotoğraf gönüllüsü JPEG dosya biçimini kullanmayı tercih edebiliyor. JPEG dosya formatı seçildiğinde 2 noktayı da daha seçmek gerekiyor: Görüntü büyüklüğü ve görüntü kalitesi.

Görüntü büyüklüğü L (Large),  M (Medium), S (Small) olarak tıpkı tişörtlerde olduğu gibi ebat isimleri taşıyor. Elbette Large en büyük, Small en küçük dosya büyüklüğünü ifade ediyor. Large seçildiğinde daha fazla piksel ile çekim gerçekleştirilirken Smal seçildiğinde daha küçük bir dosya elde ediliyor.

Görüntü kalitesi ise JPEG dosyaların ne kadar sıkıştırılarak oluşturulacağını seçtiğimiz bölümdür. Burada da Olympus makinelerde ÇEKİM (SHOOTING) MENU’de görebileceğimiz üzere F (Fine) ve N (Normal) seçenekleri yer alıyor.

Görüntüleri sadece JPEG olarak kaydeden fotoğraf gönüllüleri MENU’de bu bölüme girerek LF seçeceğini seçerek en büyük ebat ve en az sıkıştırma oranını tercih ediyorlar.

Ancak Olympus makinelerde CUSTOM (ÖZEL) MENU’ye girerek JPEG dosyaların kalitesini arttırmak mümkündür…

CUSTOM (ÖZEL) MENU’ye girildiğinde G harfine inildiğinde JPEG ayarının yapılabildiği bölüm yer alır.

JPEG Kalitesinin seçilebildiği menü…

Bu bölüme giriş yapıldığında ise karşımıza dört bölümün olduğu bir başka MENU ekranı çıkacaktır. Burada ilk sırada (1 yazan yerde) F bölümüne girip SF (Super Fine) olarak değiştirmemiz gerekir.

Fine olan JPEG sıkıştırma oranının Super Fene olarak değiştirilmesi…

Bu değişikliği yaptıktan sonra tekrar ÇEKİM (SHOOTING) MENU’ye dönüldüğünde artık JPEG seçiminde LSF (Large – Super Fine) seçeneğinin açıldığını göreceksiniz… Artık çekeceğiniz JPEG dosyalar hem büyük hem kaliteli dosyalar olacaktır. Böyle çektiğiniz fotoğrafları 100 x 150 cm büyüklüğünde bastırma şansınız vardır.

Elbette fotoğraf makineniz JPEG + RAW olarak da dosyaları kaydedebilmektedir.

Bir sonraki yazımda JPEG kalitesini arttıracak ince ayarlardan söz edeceğim…

 

Yazıyı paylaş...
Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *